Центар за Социјални рад општине Кула почиње 1. октобра 2011. године реализацију пројекта Саветовалишта за брак и породицу, као још једне услуге која је препозната у Стратегији социјалне заштите на локалном нивоу. Едукацијом стручних радника стекли су се услови да се предузму конкретни кораци у вези конституисања Саветовалишта за брак и породицу.
Наиме, два пута недељно два стручна радника ће у Центру за социјални рад, у просторијама Саветовалишта од 16 до 19 часова бити на располагању свим породицама и појединицима у фази кризе, жртвама породичног насиља, деци која су злостављана и занемарена као и деци са проблемима у понашању.
У оквиру Саветовалишта ће се примењивати индивидуални и групни рад, а по потреби ће се организовати едукативне радионице из групе за подршку. Клијент има непосредни контакт, разговор подршке као и могућност упућивања на адекватнији породично-терапеутски третман. Правна помоћ и медијација ће се огледати у пажљивом слушању изнесених проблема, провером потребних чињеница и података, прикупљањем потребних докумената, разговорима са људима из окружења и у активној подршци клијенту ка самосталном решавању проблема. Саветодавним радом и терапеутским техникама оснаживања и пружања психо социјалне постићи ће се функционална комуникација и квалитативна промена у партнерској релацији и релацијама родитељ-родитељ; родитељ-дете; као и другачији увид у проблем. Такође, очекује се и повећан број успешно окончаних поступака мирења и споразумних развода, као и повећан број пријављених и новооткривених случајева насиља у породици, а самим тим и број заштићених и збринутих жртава породичнох насиља. Програмима превентивног рада и програмима подизања културе живљења и социјалног укључивања повећао би се број деце без ризика у понашању са изграђеним осећајем уа личну одговорност и правилно коришћење слободног времена
Према речима директора Центра за социјални рад Ранка Шпањевића имплементација пројекта Саветовалишта за брак и децу даје пуни допринос повећању квалитета и доступности служби социјалне заштите директним корисницима јер се новим формама ослобађају ресурси који су до сада били неискоришћени. – Пројекат су финансијски подржали Покрајински секретаријат за здравство, социјалну заштиту и демографију и општина Кула. У складу са стратегијом социјалне заштите предвиђено је и постепено преузимање финансирања пројекта од стране локалне самоуправе – каже Шпањевић. Он је изразио очекивање да ће Саветовалиште наставити рад и после 31. марта 2012. године када истиче рок за имплементацију овог пројекта, те да ће се успостављањем рада Саветовалишта за брак и породицу као трајне услуге пронаћи и адекватан простор за ове намене.