Центар за социјални рад општине Кула обележио 55 година рада

By | 6. april 2017.

Центар за социјални рад општине Кула је 30.марта 2017 године, организовањем пригодне свечаности и отварањем Саветовалишта за брак и породицу, обележио 55 година рада.
Центар Кула не спада у највеће, па чак ни у велике центре, али свакако спада у најстарије органе старатељства у држави. Формиран је Решењем Народног одбора у Кули априла 1961.године, а са радом је почео октобра 1962.године. Готово двадесет година, од 1965.г до 1983.г, функционисао је као Међуопштински центар за социјални рад за општине Кула, Врбас и Србобран, са седиштем у Кули.
Након одвајања Центра за социјални рад општине Врбас и Србобран 1983г, наставља са радом као самосталан у оквиру своје надлежности на територији општине Кула.

Свечаној седници која је поводом обележавања јубилеја одржана, присуствовали су, поред државних секретара у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Владимира Илића и др. Ненада Иванишевића и Председник општине Кула, Перица Видекањић, заменица Покрајинског серетаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова, др. Милка Будаков, помоћник директора Републичког завода за социјалну заштиту Живорад Гајић, директорка Покрајинског завода за социјалну заштиту Татијана Грнчарски, као и представници локалне самоуправе, колеге из центара и установа у округу, сарадници из државних институција у локалној заједници, дугогодишњи радници, пензионери ЦСР Кула и многобројни гости.
У представљању рада, директорка Центра, Гордана Вакула је говорила о улози и положају Центра, како у дугогодишњем ранијем периоду, тако и у данашњим условима. Навела је да је Одељење за смештај и збрињавање старих особа у Руском Крстуру при ЦСР Кула формирано још седамдесетих година, допринело да се у Кули 1988. године отвори Дом за старе и пензионере. Такође, да је из Центра преко Друштва за помоћ ментално недовољно развијеним особама формирана једна од најзначајнијих услуга на локалу, Удружење за помоћ МНРО „Плава птица“, као и да се постојећа услуга Саветовалишта за брак и породицу подиже на један значајно виши, организованији и видљивији ниво у локалној заједници.

Отварање нових просторија за рад Саветовалишта, након пуних шест година рада у оквиру неодговарајућег и недовољног простора за рад самог Центра, коначно ће обезбедити нову организацију рада, пуно радно време, примерен простор, као и појачан стручни кадар, а све у циљу боље доступности и вишег квалитета ове услуге. Финансирање рада је обезбеђено из наменских средстава надлежног Министарства, а просторије за рад је обезбедила локална самоуправа.
Једна од просторија Саветовалишта намењена је и опремљена за одржавање личних односа, контаката млдб. деце са родитељима и сродницима у контролисаним условима. До сада је то рађено у крајње непримереним условима, у тесним и претрпаним канцеларијама стручних радника у Центру.

Сви гости су посетили нове просторије Саветовалишта, а државни секретари су речима разумевања и подршке честитали јубилеј, изнели значај учешћа Министарства у финансирању, које је у последњих годину дана уложило око три милиона динара у Центар за социјални рад, у прошлој години четири и по милиона за развој услуга на локалу, а у текућој години планирано је двоструко више. Истакнут је значај развоја услуге као што је Саветовалиште за брак и породицу, као и обезбеђивање примерених услова за контакте млдб. деце са сродницима у контролисаним условима.
Поред тога, једна од најважнијих новина јесте информација да ће бити предложено да се ЦСР Кула нађе на листи центара планираних за изградњу новог објекта у којем ће наставити свој рад после 55. година трајања у истим, већ одавно превазиђеним и недовољним просторијама.
У презентацији рада је изнето да Центар Кула има осамнаест запослених организованих у Службу за непосредну заштиту корисника, подељену на тимове за заштиту деце и одраслих и Службу за опште послове, са Канцеларијом за материјална давања. Сви запослени настоје да, уз примену позитивних прописа и свих стандарда стручног рада, на најбољи могући начин обављају задатке које услови у којима живимо и радимо намећу и захтевају. Преко пет хиљада корисника у нашој општини у току године обезбеђује неко право или услугу. Највећи број је у области материјалне помоћи и подршке, број корисника НСП се креће од 600 до 1400 породица у току године, а број једнократних помоћи је око 1800 годишње.
У укупном делокругу рада, вредно је издвојити да Центар има врло развијен хранитељски смештај. У 58 хранитељских породица смештено је 77 деце без родитељског старања, од којих је 19 са територија других општина. Центар сам ради обуку, припрему, процену и праћење хранитеља, с обзиром да наша општина није у надлежности Центра за породични смештај.
На свечаном скупу, као и приликом обиласка нових просторија Саветовалишта било је још много размењених утисака и мишљења. У атмосфери разумевања и подршке, гости су наставили дружење, уз заједничку жељу да социјална заштита стално подиже и јача своју улогу и да заузима положај који заслужује и на локалном и на државном нивоу.
Гордана Вакула
Директорка ЦСР Кула